Order of Play

Saturday, September 5th, Sessions 11 and 12

Arthur Ashe Stadium

Petra Kvitova (CZE) [5]
vs.
Anna Karolina Schmiedlova (SVK) [32]


Not Before: 1:00 PM
Men's Singles - Round 3
Philipp Kohlschreiber (GER) [29]
vs.
Roger Federer (SUI) [2]


Women's Singles - Round 3
Victoria Azarenka (BLR) [20]
vs.
Angelique Kerber (GER) [11]


Arthur Ashe Stadium
7:00 PM
Women's Singles - Round 3
Shelby Rogers (USA)
vs.
Simona Halep (ROU) [2]


Men's Singles - Round 3
Thomaz Bellucci (BRA) [30]
vs.
Andy Murray (GBR) [3]


Louis Armstrong Stadium
11:00 AM
Women's Singles - Round 3
Andrea Petkovic (GER) [18]
vs.
Johanna Konta (GBR)


Not Before: 12:30 PM
Men's Singles - Round 3
John Isner (USA) [13]
vs.
Jiri Vesely (CZE)


Women's Singles - Round 3
Varvara Lepchenko (USA)
vs.
Mona Barthel (GER)


Men's Singles - Round 3
Stan Wawrinka (SUI) [5]
vs.
Ruben Bemelmans (BEL)


Grandstand
11:00 AM
Men's Singles - Round 3
Bernard Tomic (AUS) [24]
vs.
Richard Gasquet (FRA) [12]


Women's Singles - Round 3
Sara Errani (ITA) [16]
vs.
Samantha Stosur (AUS) [22]


Men's Singles - Round 3
Viktor Troicki (SRB) [22]
vs.
Donald Young (USA)


Women's Singles - Round 3
Barbora Strycova (CZE)
vs.
Sabine Lisicki (GER) [24]


Court 17
11:00 AM
Men's Singles - Round 3
Tomas Berdych (CZE) [6]
vs.
Guillermo Garcia-Lopez (ESP) [31]


Women's Singles - Round 3
Flavia Pennetta (ITA) [26]
vs.
Petra Cetkovska (CZE)


Mixed Doubles - Round 2
Bethanie Mattek-Sands (USA)
Sam Querrey (USA)
vs.
Daria Gavrilova (AUS)
John Peers (AUS)


Men's Singles - Round 3
Kevin Anderson (RSA) [15]
vs.
Dominic Thiem (AUT) [20]


Court 13
11:00 AM
Women's Doubles - Round 2
Karin Knapp (ITA) [17]
Roberta Vinci (ITA) [17]
vs.
Margarita Gasparyan (RUS)
Alexandra Panova (RUS)


Not Before: 12:30 PM
Men's Doubles - Round 2
Adrian Mannarino (FRA)
Fabrice Martin (FRA)
vs.
Raven Klaasen (RSA) [15]
Rajeev Ram (USA) [15]


Men's Doubles - Round 2
Leonardo Mayer (ARG)
Joao Sousa (POR)
vs.
Federico Delbonis (ARG)
Diego Schwartzman (ARG)


Court 11
11:00 AM
Men's Doubles - Round 2
Marcin Matkowski (POL) [4]
Nenad Zimonjic (SRB) [4]
vs.
Marco Cecchinato (ITA)
Andreas Seppi (ITA)


Men's Doubles - Round 2
Sam Groth (AUS)
Lleyton Hewitt (AUS)
vs.
Colin Fleming (GBR)
Treat Huey (PHI)


Not Before: 2:00 PM
Women's Doubles - Round 2
Eugenie Bouchard (CAN)
Elena Vesnina (RUS)
vs.
Raquel Kops-Jones (USA) [6]
Abigail Spears (USA) [6]


Women's Doubles - Round 2
Sara Errani (ITA) [11]
Flavia Pennetta (ITA) [11]
vs.
Asia Muhammad (USA)
Maria Sanchez (USA)


Court 5
11:00 AM
Men's Doubles - Round 2
Eric Butorac (USA)
Scott Lipsky (USA)
vs.
Gilles Muller (LUX)
Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)


Women's Doubles - Round 2
Martina Hingis (SUI) [1]
Sania Mirza (IND) [1]
vs.
Timea Bacsinszky (SUI)
Chia-Jung Chuang (TPE)


Not Before: 2:00 PM
Men's Doubles - Round 2
Jeremy Chardy (FRA)
Lukasz Kubot (POL)
vs.
Daniel Nestor (CAN) [9]
Edouard Roger-Vasselin (FRA) [9]


Not Before: 3:30 PM
Mixed Doubles - Round 2
Sachia Vickery (USA)
Frances Tiafoe (USA)
vs.
Su-Wei Hsieh (TPE)
Henri Kontinen (FIN)


Mixed Doubles - Round 2
Eugenie Bouchard (CAN)
Nick Kyrgios (AUS)
vs.
Martina Hingis (SUI) [4]
Leander Paes (IND) [4]


Court 6
12:30 PM

Men's Doubles - Round 2
Aliaksandr Bury (BLR)
Denis Istomin (UZB)
vs.
Dominic Inglot (GBR)
Robert Lindstedt (SWE)


Not Before: 2:00 PM
Women's Doubles - Round 2
Timea Babos (HUN) [3]
Kristina Mladenovic (FRA) [3]
vs.
Dominika Cibulkova (SVK)
Magdalena Rybarikova (SVK)


Men's Doubles - Round 2
Frantisek Cermak (CZE)
Jiri Vesely (CZE)
vs.
Jean-Julien Rojer (NED) [3]
Horia Tecau (ROU) [3]


Court 7
11:00 AM
Men's Doubles - Round 2
Marcel Granollers (ESP) [7]
Marc Lopez (ESP) [7]
vs.
Lucas Pouille (FRA)
Sergiy Stakhovsky (UKR)


Not Before: 12:30 PM
Men's Doubles - Round 2
Rohan Bopanna (IND) [6]
Florin Mergea (ROU) [6]
vs.
Mariusz Fyrstenberg (POL)
Santiago Gonzalez (MEX)


Mixed Doubles - Round 2
Lisa Raymond (USA)
Jamie Murray (GBR)
vs.
Yaroslava Shvedova (KAZ) [6]
Juan Sebastian Cabal (COL) [6]


Mixed Doubles - Round 2
Alla Kudryavtseva (RUS)
Alexander Peya (AUT)
vs.
Yung-Jan Chan (TPE) [2]
Rohan Bopanna (IND) [2]


Court P10
10:00 AM
Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Yibing Wu (CHN) [2]
vs.
Jeff Wolf (USA)


Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Olivia Hauger (USA)
vs.
Natasha Subhash (USA)


Court P11
10:00 AM
Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Denis Shapovalov (CAN) [3]
vs.
Artem Dubrivnyy (RUS) [11]


Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Yue Yuan (CHN) [8]
vs.
Katarina Zavatska (UKR) [13]


Court P12
10:00 AM
Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Bjorn Thomson (IRL)
vs.
Youssef Hossam (EGY) [12]


Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Ioana Pietroiu (ROU) [3]
vs.
Carson Branstine (USA)


Court P13
10:00 AM
Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Tung-Lin Wu (TPE) [7]
vs.
Naota Kai (JPN)


Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Sofia Sewing (USA)
vs.
Ana Paula Neffa De Los Rios (PAR)


Court P16
10:00 AM
Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Alex De Minaur (AUS) [6]
vs.
Emil Reinberg (USA) [14]


Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Amanda Anisimova (USA)
vs.
Maria Mateas (USA) [15]


Court P17
10:00 AM
Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Benjamin Hannestad (DEN) [5]
vs.
Alexey Aleshchev (RUS) [16]


Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Valentini Grammatikopoulou (GRE)
vs.
Vanessa Wong (CAN) [16]


Court P18
10:00 AM
Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Mattias Siimar (EST) [4]
vs.
Renta Tokuda (JPN) [10]


Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Maddison Inglis (AUS) [7]
vs.
Eleni Christofi (GRE) [12]


Court P20
10:00 AM
Junior Boys' Qualifying Singles - Round 2
Nicola Kuhn (GER)
vs.
Zeke Clark (USA)


Junior Girls' Qualifying Singles - Round 2
Anastasia Detiuc (MDA) [4]
vs.
Jade Lewis (NZL) [11]