Order of Play

Wednesday, July 1st, Day 3

 

 

Center Court
1:00pm
GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Novak Djokovic (SRB) [1]
v
Jarkko Nieminen (FIN)

 


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Santiago Giraldo (COL)
v
Kei Nishikori (JPN) [5]


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Serena Williams (USA) [1]
v
Timea Babos (HUN)


NO.1 COURT
1:00PM
GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Tommy Haas (GER)
v
Milos Raonic (CAN) [7]


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Daniela Hantuchova (SVK)
v
Heather Watson (GBR)


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Stan Wawrinka (SUI) [4]
v
Victor Estrella Burgos (DOM)


NO.2 COURT
11:30AM
GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Grigor Dimitrov (BUL) [11]
v
Steve Johnson (USA)


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Maria Sharapova (RUS) [4]
v
Richel Hogenkamp (NED)


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Marsel Ilhan (TUR)
v
Kevin Anderson (RSA) [14]


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Yulia Putintseva (KAZ)
v
Venus Williams (USA) [16]


NO.3 COURT
11:30AM
GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Liam Broady (GBR)
v
David Goffin (BEL) [16]


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Marin Cilic (CRO) [9]
v
Ricardas Berankis (LTU)


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Bethanie Mattek-Sands (USA)
v
Ana Ivanovic (SRB) [7]


COURT 12
11:30AM
LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Urszula Radwanska (POL)
v
Samantha Stosur (AUS) [22]


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
John Millman (AUS)
v
Marcos Baghdatis (CYP)


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Mariana Duque-Marino (COL)
v
Andrea Petkovic (GER) [14]


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Sara Errani (ITA) [19]
v
Aleksandra Krunic (SRB)


COURT 18
11:30AM
GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Pierre-Hugues Herbert (FRA)
v
Bernard Tomic (AUS) [27]


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Nick Kyrgios (AUS) [26]
v
Juan Monaco (ARG)
LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Belinda Bencic (SUI) [30]
v
Anna-Lena Friedsam (GER)


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Kirsten Flipkens (BEL)
v
Victoria Azarenka (BLR) [23]


COURT 4
11:30AM
GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Nicholas Monroe (USA)
Artem Sitak (NZL)
v
Dustin Brown (GER)
Andreas Haider-Maurer (AUT)


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Julia Goerges (GER)
Carina Witthoeft (GER)
v
Hao-Ching Chan (TPE)
Alison Van Uytvanck (BEL)


GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Adrian Mannarino (FRA)
Lucas Pouille (FRA)
v
Lukasz Kubot (POL)
Max Mirnyi (BLR)


COURT 5
11:30AM
LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Misaki Doi (JPN)
Stephanie Vogt (LIE)
v
Johanna Konta (GBR)
Maria Sanchez (USA)


NOT BEFORE: 12:30 PM
LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Timea Bacsinszky (SUI)
Chia-Jung Chuang (TPE)
v
Mona Barthel (GER)
Lyudmyla Kichenok (UKR)


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Karin Knapp (ITA)
Roberta Vinci (ITA)
v
Chin-Wei Chan (TPE)
Nicole Melichar (USA)


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Karolina Pliskova (CZE)
Kristyna Pliskova (CZE)
v
Monica Niculescu (ROU)
Olga Savchuk (UKR)


COURT 6
11:30AM
GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Dusan Lajovic (SRB)
Viktor Troicki (SRB)
v
Daniel Nestor (CAN) [11]
Leander Paes (IND) [11]


NOT BEFORE: 1:00 PM
GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Radek Stepanek (CZE)
Mikhail Youzhny (RUS)
v
Thomaz Bellucci (BRA)
Guillermo Duran (ARG)


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Elizaveta Kulichkova (RUS)
Evgeniya Rodina (RUS)
v
Anabel Medina Garrigues (ESP) [16]
Arantxa Parra Santonja (ESP) [16]


COURT 7
11:30AM
LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Michaella Krajicek (NED) [14]
Barbora Strycova (CZE) [14]
v
Shuko Aoyama (JPN)
Renata Voracova (CZE)


GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Marcus Daniell (NZL)
Marcelo Demoliner (BRA)
v
Robin Haase (NED)
Benoit Paire (FRA)


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Madison Keys (USA)
Laura Robson (GBR)
v
Ekaterina Makarova (RUS) [2]
Elena Vesnina (RUS) [2]


COURT 8
11:30AM
LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Klaudia Jans-Ignacik (POL)
Andreja Klepac (SLO)
v
Kimiko Date-Krumm (JPN)
Francesca Schiavone (ITA)
LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Zarina Diyas (KAZ)
v
Aliaksandra Sasnovich (BLR)


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Denis Kudla (USA)
v
Alexander Zverev (GER)


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Sloane Stephens (USA)
v
Lauren Davis (USA)


COURT 9
11:30AM
GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Treat Huey (PHI)
Scott Lipsky (USA)
v
Pablo Cuevas (URU) [12]
David Marrero (ESP) [12]


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Cara Black (ZIM)
Lisa Raymond (USA)
v
Johanna Larsson (SWE)
Petra Martic (CRO)


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Jana Cepelova (SVK)
Stefanie Voegele (SUI)
v
Jocelyn Rae (GBR)
Anna Smith (GBR)


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Jarmila Gajdosova (AUS)
Ajla Tomljanovic (AUS)
v
Yung-Jan Chan (TPE) [13]
Jie Zheng (CHN) [13]


COURT 10
11:30AM
GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Jonathan Marray (GBR)
Frederik Nielsen (DEN)
v
Fabrice Martin (FRA)
Purav Raja (IND)


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Garbine Muguruza (ESP) [6]
Carla Suarez Navarro (ESP) [6]
v
Alexandra Dulgheru (ROU)
Silvia Soler-Espinosa (ESP)


GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Eric Butorac (USA)
Colin Fleming (GBR)
v
Frantisek Cermak (CZE)
Philipp Oswald (AUT)


COURT 11
11:30AM
LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Anastasia Rodionova (AUS) [15]
Arina Rodionova (AUS) [15]
v
Irina Falconi (USA)
Daria Gavrilova (AUS)


NOT BEFORE: 12:30 PM
GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Simone Bolelli (ITA) [5]
Fabio Fognini (ITA) [5]
v
Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
Malek Jaziri (TUN)


GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Alexander Peya (AUT) [8]
Bruno Soares (BRA) [8]
v
Pablo Carreno Busta (ESP)
Daniel Gimeno-Traver (ESP)


COURT 14
11:30AM
LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Tereza Smitkova (CZE)
Yi-Fan Xu (CHN)
v
Caroline Garcia (FRA) [10]
Katarina Srebotnik (SLO) [10]


NOT BEFORE: 12:30 PM
GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Pablo Andujar (ESP)
Oliver Marach (AUT)
v
Raven Klaasen (RSA) [14]
Rajeev Ram (USA) [14]


GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Steve Johnson (USA)
Sam Querrey (USA)
v
Aljaz Bedene (GBR)
Damir Dzumhur (BIH)


COURT 16
11:30AM
GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Kenny De Schepper (FRA)
v
Richard Gasquet (FRA) [21]
LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Lesia Tsurenko (UKR)
v
Irina-Camelia Begu (ROU) [29]


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Fernando Verdasco (ESP)
v
Dominic Thiem (AUT) [32]


COURT 17
11:30AM
LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Karolina Pliskova (CZE) [11]
v
Coco Vandeweghe (USA)


GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Matthew Ebden (AUS)
v
John Isner (USA) [17]
GENTLEMEN'S SINGLES - SECOND ROUND
Leonardo Mayer (ARG) [24]
v
Marcel Granollers (ESP)


LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Jelena Ostapenko (LAT)
v
Kristina Mladenovic (FRA)
COURT 19
11:30AM


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Kiki Bertens (NED)
Alison Riske (USA)
v
Raquel Kops-Jones (USA) [5]
Abigail Spears (USA) [5]


GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Jean-Julien Rojer (NED) [4]
Horia Tecau (ROU) [4]
v
Martin Klizan (SVK)
Lukas Rosol (CZE)


GENTLEMEN'S DOUBLES - FIRST ROUND
Pierre-Hugues Herbert (FRA) [10]
Nicolas Mahut (FRA) [10]
v
Nicolas Almagro (ESP)
Adrian Menendez-Maceiras (ESP)


TO BE ARRANGED 1
NOT BEFORE: 5:00 PM
LADIES' SINGLES - SECOND ROUND
Su-Wei Hsieh (TPE)
v
Lucie Safarova (CZE) [6]


LADIES' DOUBLES - FIRST ROUND
Martina Hingis (SUI) [1]
Sania Mirza (IND) [1]
v
Zarina Diyas (KAZ)
Saisai Zheng (CHN)