or call 00 (1) 480 429-7700 Arizona Office
wimbledon

Wimbledon


Jul 2 Jul 15, 2018 | London, England

Order of Play

DAY 8 TUESDAY 11 JULY
COMPLETE 


CENTRE COURT
12:00PM
GENTLEMEN'S SINGLES - FOURTH ROUND
Adrian Mannarino (FRA) v Novak Djokovic (SRB) [2]


LADIES' SINGLES - QUARTER-FINALS
Venus Williams (USA) [10] v Jelena Ostapenko (LAT) [13]


LADIES' SINGLES - QUARTER-FINALS
Johanna Konta (GBR) [6] v Simona Halep (ROU) [2]


NO.1 COURT
1:00PM
LADIES' SINGLES - QUARTER-FINALS
Garbine Muguruza (ESP) [14] v Svetlana Kuznetsova (RUS) [7]


LADIES' SINGLES - QUARTER-FINALS
Magdalena Rybarikova (SVK) v Coco Vandeweghe (USA) [24]


NO.2 COURT
11:00AM
MIXED DOUBLES - THIRD ROUND
Jamie Murray (GBR) [1]
Martina Hingis (SUI) [1] v Roman Jebavy (CZE) [16]
Lucie Hradecka (CZE) [16]


NOT BEFORE: 12:30PM 
GENTLEMEN'S DOUBLES - QUARTER-FINALS
Henri Kontinen (FIN) [1]
John Peers (AUS) [1] v Ryan Harrison (USA) [10]
Michael Venus (NZL) [10]


MIXED DOUBLES - THIRD ROUND
Andre Begemann (GER)
Nicole Melichar (USA) v Daniel Nestor (CAN) [11]
Andreja Klepac (SLO) [11]


NO.3 COURT
11:00AM

Jacco Eltingh (NED)
Paul Haarhuis (NED) v Patrick McEnroe (USA)
Jeff Tarango (USA)
NOT BEFORE: 12:30PM 
GENTLEMEN'S DOUBLES - THIRD ROUND TO FINISH 7-6(3) 5-7 7-6(7)
Ken Skupski (GBR)
Neal Skupski (GBR) v Marcus Daniell (NZL)
Marcelo Demoliner (BRA)
GENTLEMEN'S DOUBLES - QUARTER-FINALS
Hans Podlipnik-Castillo (CHI)
Andrei Vasilevski (BLR) v Nikola Mektic (CRO)
Franko Skugor (CRO)


COURT 12
11:00AM

Richard Krajicek (NED)
Mark Petchey (GBR) v Jeremy Bates (GBR) [1]
Chris Wilkinson (GBR) [1]
NOT BEFORE: 12:30PM 
GENTLEMEN'S DOUBLES - QUARTER-FINALS
Marcin Matkowski (POL)
Max Mirnyi (BLR) v Oliver Marach (AUT) [16]
Mate Pavic (CRO) [16]

Henri Leconte (FRA)
Cedric Pioline (FRA) v Andrew Castle (GBR) [2]
Michael Chang (USA) [2]
MIXED DOUBLES - THIRD ROUND
Juan Sebastian Cabal (COL) [9]
Abigail Spears (USA) [9] v Mate Pavic (CRO)
Lyudmyla Kichenok (UKR)


COURT 18
11:00AM
LADIES' INVITATION DOUBLES
Kim Clijsters (BEL)
Rennae Stubbs (AUS) v Tracy Austin (USA) [1]
Helena Sukova (CZE) [1]
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES
Jamie Baker (GBR) [1]
Colin Fleming (GBR) [1] v Arnaud Clement (FRA)
Michael Llodra (FRA)
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES
Fernando Gonzalez (CHI)
Sebastien Grosjean (FRA) v Justin Gimelstob (USA)
Ross Hutchins (GBR)


COURT 4
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Oona Orpana (FIN) v Sofia Sewing (USA) [14]
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Carson Branstine (CAN) [6] v Elysia Bolton (USA)
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Esther Adeshina (GBR)
Gemma Heath (GBR) v Maria Jose Portillo Ramirez (MEX)
Sofia Sewing (USA)
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Maria Lourdes Carle (ARG)
Naho Sato (JPN) v Zeel Desai (IND)
Lulu Sun (SUI)


COURT 5
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Ellie Douglas (USA) v Thaisa Grana Pedretti (BRA)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Alan Fernando Rubio Fierros (MEX) v Blake Ellis (AUS)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Barnaby Smith (GBR) v Oliver Crawford (USA) [10]
BOYS' DOUBLES - FIRST ROUND
Juan Alejandro Hernandez Serrano (MEX)
Alan Fernando Rubio Fierros (MEX) v Simon Carr (IRL)
Alexandre Rotsaert (USA)
BOYS' DOUBLES - FIRST ROUND
Vasil Kirkov (USA)
Danny Thomas (USA) v Sam Riffice (USA)
Duarte Vale (POR)


COURT 6
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Hailey Baptiste (USA) v Maria Camila Osorio Serrano (COL) [9]
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Ylena In-Albon (SUI) v Whitney Osuigwe (USA) [2]
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Michael Vrbensky (CZE) v Sebastian Korda (USA)
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Jule Niemeier (GER)
Daniela Vismane (LAT) v Hailey Baptiste (USA)
Natasha Subhash (USA)
BOYS' DOUBLES - FIRST ROUND
Tomas Machac (CZE)
Timofey Skatov (RUS) v Menelaos Efstathiou (CYP)
Ryan Nijboer (NED)


COURT 7
11:00AM
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Axel Geller (ARG) v Danny Thomas (USA)
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Maja Chwalinska (POL) v Marta Kostyuk (UKR) [5]
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Yshai Oliel (ISR) [12] v Matteo Martineau (FRA)
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Amina Anshba (RUS) [7]
Elena Rybakina (RUS) [7] v Hurricane Tyra Black (USA)
Maja Chwalinska (POL)


COURT 8
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Marta Paigina (RUS) v Zeel Desai (IND) [15]
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Timofey Skatov (RUS) v Naoki Tajima (JPN)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Yuta Shimizu (JPN) [5] v Patrick Kypson (USA)
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
En Shuo Liang (TPE)
Ayumi Miyamoto (JPN) v Olga Danilovic (SRB)
Kaja Juvan (SLO)


COURT 9
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Mahak Jain (IND) v Claire Liu (USA) [3]
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Catherine McNally (USA) v Katie Swan (GBR)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
George Loffhagen (GBR) v Rudolf Molleker (GER) [9]
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Violet Apisah (PNG)
Astrid Wanja Brune Olsen (NOR) v Victoria Flores (USA)
Fernanda Labrana (CHI)


COURT 10
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Simona Waltert (SUI) v Amina Anshba (RUS)
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Fernanda Labrana (CHI) v Mai Hontama (JPN) [12]
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Jurij Rodionov (AUT) [11] v Shinji Hazawa (JPN)
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Denisa Hindova (CZE)
Kamilla Rakhimova (RUS) v Mai Hontama (JPN) [6]
Yuki Naito (JPN) [6]
BOYS' DOUBLES - FIRST ROUND
Blake Ellis (AUS)
Matteo Martineau (FRA) v Dan Added (FRA) [9]
Zizou Bergs (BEL) [9]


COURT 11
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Xin Yu Wang (CHN) [10] v Paula Arias Manjon (ESP)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Alejandro Davidovich Fokina (ESP) [8] v Dan Added (FRA)
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Xin Yu Wang (CHN) [5]
Xiyu Wang (CHN) [5] v Ali Collins (GBR)
Francesca Jones (GBR)
BOYS' DOUBLES - FIRST ROUND
Alafia Ayeni (USA) [6]
Trent Bryde (USA) [6] v TBD


COURT 14
11:00AM
LADIES' INVITATION DOUBLES
Arantxa Sanchez Vicario (ESP)
Selima Sfar (TUN) v Magdalena Maleeva (BUL)
Barbara Schett (AUT)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Aidan McHugh (GBR) v Marko Miladinovic (SRB) [6]
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Oona Orpana (FIN)
Lara Schmidt (GER) v Taylor Johnson (USA) [2]
Claire Liu (USA) [2]
NOT BEFORE: 5:00PM 
LADIES' INVITATION DOUBLES
Marion Bartoli (FRA) [2]
Iva Majoli (CRO) [2] v Lindsay Davenport (USA)
Mary Joe Fernandez (USA)


COURT 15
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Emily Appleton (GBR) [8] v Sofya Lansere (RUS)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Vasil Kirkov (USA) v Yibing Wu (CHN) [2]
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Hamish Stewart (GBR) v Francesco Forti (ITA)
BOYS' DOUBLES - FIRST ROUND
Ondrej Styler (CZE)
Alexey Zakharov (RUS) v Marko Miladinovic (SRB) [7]
Chun Hsin Tseng (TPE) [7]


COURT 16
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
En Shuo Liang (TPE) [16] v Emma Raducanu (GBR)
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Kayla Day (USA) [1] v Jule Niemeier (GER)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Corentin Moutet (FRA) [1] v Menelaos Efstathiou (CYP)
GIRLS' DOUBLES - FIRST ROUND
Mahak Jain (IND)
Mihika Yadav (IND) v Kayla Day (USA) [3]
Katie Swan (GBR) [3]
BOYS' DOUBLES - FIRST ROUND
Jurij Rodionov (AUT) [3]
Michael Vrbensky (CZE) [3] v Jack Draper (GBR)
George Loffhagen (GBR)


COURT 17
11:00AM
GIRLS' SINGLES - SECOND ROUND
Ann Li (USA) v Eliz Maloney (GBR)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Constantin Bittoun Kouzmine (FRA) v Sam Riffice (USA)
BOYS' SINGLES - SECOND ROUND
Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG) [16] v Mohamed Ali Bellalouna (TUN)
BOYS' DOUBLES - FIRST ROUND
Thomas Bosancic (AUS)
Lukas Greif (USA) v Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
Uisung Park (KOR)


TO BE ARRANGED 1
NOT BEFORE: 3:00PM 
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES
Greg Rusedski (GBR)
Fabrice Santoro (FRA) v Lleyton Hewitt (AUS)
Mark Philippoussis (AUS)
NOT BEFORE: 4:00PM 
MIXED DOUBLES - THIRD ROUND
Henri Kontinen (FIN)
Heather Watson (GBR) v Ivan Dodig (CRO) [4]
Sania Mirza (IND) [4]
NOT BEFORE: 4:00PM 
Wayne Ferreira (RSA)
Goran Ivanisevic (CRO) v Todd Woodbridge (AUS)
Mark Woodforde (AUS)


NOT BEFORE: 4:00PM 
GENTLEMEN'S INVITATION DOUBLES
Mario Ancic (CRO) [2]
Jamie Delgado (GBR) [2] v Thomas Enqvist (SWE)
Thomas Johansson (SWE)
NOT BEFORE: 5:00PM 
LADIES' INVITATION DOUBLES
Cara Black (ZIM)
Martina Navratilova (USA) v Andrea Jaeger (USA)
Conchita Martinez (ESP)